• Sınav Kaygısının 15 Belirtisi

  Sınav kaygısı belirtileri, fiziksel belirtiler, bilişsel belirtiler, duygusal belirtiler ve davranışsal belirtiler olmak üzere dört grupta ele alınabilir.

  Sınav Kaygısının Fiziksel Belirtileri

  1.   Kalp atışlarında hızlanma ve kalp çarpıntısı,

  Öğrencinin kalp atışları hızlanır, kalp çarpıntısı hisseder. Göğüs çevresinde gerginlik belirgin olarak hissedilir.

  1.  Terleme,

  Sıcak basmasıyla birlikte terleme görülür. Terleme, tüm vücutta görülebileceği gibi, bazı öğrencilerde bedenin belli bir bölümü yoğun olarak terlerken, bedenin diğer kısımlarında belirgin bir terleme görülmemektedir.

  1.   Titreme,

  Üşüme hisleriyle birlikte titreme görülür.

  1.   Mide bulantısı,

  Midedeki belirsiz hisler, çoğunlukla olumsuzdur. Mide ve çevresinde ağrı, bulantı görülür. Bazense kusma görülür.

  1.   Ağız kuruluğu,

  Sınav kaygısı bulunan öğrenciler ağız kuruluğu hissederler. Su içmeleri hissettikleri ağız kuruluğunu tam olarak gidermez.

  1.  Soluksuz kalma (Nefes alamama) hissi.

  Sınav kaygısı hisseden öğrenciler gerginleşerek sık sık ve kesik kesik nefes alırlar. Buna bağlı olarak soluksuz kalma yani nefes alama hissi oluşur.

  Sınav Kaygısının Bilişsel Belirtileri

   

  1.  Olumsuz düşünceler,

  “Benim bu sınavdan iyi bir puan almam imkansız”, “Deneme sınavlarından düşük puan alıyorum ve moralim bozuluyor. Bir daha hiçbir deneme sınavına girmeyeceğim”

  1.  Odaklanma güçlüğü.

  Sınav kaygısı hisseden öğrenciler, ders konularını çalışırken, konulara odaklanmakta zorlanırlar. Aynı şekilde test sorularına odaklanırken de zorlanırlar ve dikkatleri sık sık dağılır, toplamakta güçlük çekerler.

  Sınav Kaygısının Duygusal Belirtileri

  1.  Endişe,
  2. Kaygı,
  3. Korku,
  4. Öfke,
  5.  Çaresizlik.

  sınav kaygısının belirtileri - sınav kaygısının bilişsel belirtileri - sınav kaygısının fiziksel belirtileri

  Sınav Kaygısının Davranışsal Belirtileri

   

  1.  Yerinde duramama hali,

  Sınav kaygısı olan öğrencilerin bir bölümü, kıpır kıpırdır. Yerinde duramama hali, gergin ve sıkıntı yaratan bir haldir çünkü öğrenme ve doğru soru çözme performansı rahat ve sakinken artar, gergin ve sıkıntılı durumlarda ise tam tersine, azalır.

  1.   Sınavlardan kaçınma davranışı (Sınavlara çeşitli sebeplerle girmeme).

  Sınavlardan kaçınma davranışı kendisini farklı davranışlarla gösteren bir belirtidir. Bazı öğrenciler, deneme sınavlarının bilgiyi ölçemeyeceğini düşünerek, bazıları deneme sınavlarından alınan sonuçların kendisinin moralini bozarak ders çalışmasına engel olduğunu düşünerek, bazı öğrencilerse deneme sınavları için zaman harcamanın anlamsız olduğunu ve bunun yerine oturup ders çalışmanın daha mantıklı olduğunu düşünerek sınavlardan kaçınırlar. Unutmamaları gereken bir noktayı hatırlatmakta fayda görüyorum: “İnsan bir durumdan kaçarak ona karşı güçlenemez. Köşe bucak kaçtığınız sınav kaygısını yenemezsiniz. Yenmek için onunla yüzleşmelisiniz, bunu da deneme sınavlarına girerek yapabilirsiniz” Benim bu sözü söylemiş olduğum bazı öğrenciler “Haklısınız hocam ama ben artık deneme sınavlarının hiçbirine girmeyeceğim” diyebiliyorlar ki bu söz sınav kaygısının kaygı olmaktan çıkıp dev bir canavara dönüşmüş olduğunun bir kanıtı gibi.

  Sınav kaygısı ve stresi, öğrencileri özellikle belirtileri ile rahatsız eden bir durumdur. Durum bir probleme dönüştüğünde öğrencinin ya da anne babasının, ya da velisinin harekete geçmesiyle birlikte öğrencinin kaygıyla başaçıkma konusunda bir destek alması sağlanır. Rehberlik öğretmeninden, bir psikologdan ya da psikiyatri uzmanı hekimden yardım alınması, öğrencinin yani desteği alacak olan kişinin onayı varsa işe yarayacaktır. Sadece anne babanın ya da yardım alınması gerektiğini düşünen velinin onayının olması, öğrenci isteksiz olduğunda, ya destek verilememesine ya da verilen desteğe gönüllü katılım olmadığı için yapılan girişimlerin başarısız olmasına neden olmaktadır. Çocuğunun bir psikolog yardımı alması gerektiğini düşünen anne babalar, bu konuyu evlatlarıyla konuşarak ilerlemelidirler. Eğer ki evlatları “Ben yardım istemiyorum” diyor ve uzmanlar tarafından verilecek yardımı peşinen reddediyorsa, bu durumda öğrenci zorlanmamalıdır çünkü reddeden bir öğrencinin sınav kaygısı çalışmalarından fayda görmesi beklenmemelidir.

  Sınava girmekten kaçınma davranışı hem sınav kaygısının şiddetini artıran hem de sınav kaygısının belirtilerinin sürmesine neden olan bir davranıştır. “Ben aslında sınavdan hiç korkmuyorum ama bundan böyle deneme sınavlarımın hiçbirine girmeyeceğim” diyen öğrenci aslında sınavdan korkmaktadır. Kokusunu kabul etmese de, sınavdan kaçacak ölçüde büyük bir korku duyan bu öğrenci, sınava girmekten kaçındıkça korkusu, kaygısı ve bununla bağlantılı belirtiler de şiddetlenerek artacaktır. Bu nedenle, kaçınma davranışlarının terk edilmesini öğrencilere özellikle tavsiye ediyor, tüm öğrencilerimize başarılar diliyoruz.


  Online Psikolog

  Beylikdüzü Psikolog

One Responseso far.

 1. Lale dedi ki:

  Hocam merhaba.

  Ben sınav kaygısı için yardım arıyorum ama psikolojik olarak üniversite sınavına rahat bir halde girebilir miyim? Bazı arkadaşlarım çok rahatlar, onlar gibi olmak istiyorum. Onlar rahatken ben neden kendimi rahat hissedemiyorum, ve neden böyle korkuyorum anlam veremiyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir