Hakkımızda

PSİKOYARDIM İnternet Sitesi Hakkımızda Sayfasına Hoş Geldiniz.

Ben Serhat Damar.

psikolog İstanbul
Klinik Psikolog Serhat Damar

Psikoloji konusuna ilgim çocukluk yıllarımdan itibaren yaşamıma yön vermiştir.  Üniversite düzeyinde Psikoloji bölümü eğitimimi ODTÜ’ de (Orta Doğu Teknik Üniversitesi) tamamladım. 2002 yılında ODTÜ’den mezun olduktan sonra Klinik Psikoloji masterımı yaparak Klinik Psikolog ünvanı almaya hak kazandım.

2002 yılından günümüze tüm çalışmalarımda teorik ve pratik uygulama temeli Bilişsel Davranışçı Terapi yaklaşımının uygulamalarına dayanmaktadır. Bilişsel Davranışçı Terapi modeli, depresyon ve anksiyete bozuklukları yanında çift ilişkilerinin terapisinde de etkili bir yöntem olarak işe yarayan, sonuç almamızı sağlayan sağlam bir teoriye sahiptir. Bilimsel bir yöntem olmasının yanında, güncel psikoterapi yöntemleri arasında en çok başvurulan ve etkililiği kanıtlanmış bir terapi modeli olan Bilişsel Davranışçı Terapi, hem yöntem ve teknikleriyle, hem de yapılandırılmış bir yöntem olmasıyla bence tercih edilmesi gereken en etkili psikoterapi yöntemleri arasında yer alıyor.

2002’den günümüze 8000’e ulaşan danışan tecrübem, psikolojik sorunları ve ilişkisel problemleri olan insanları anlamamda ve danışanlarıma yardımcı olmamda önemli bir yarar sağlıyor. Bunun nedeni, bizim mesleğimizde görülen danışan sayısının deneyim ve tecrübe sağlaması, bunun da insanların istediği sonuçlara ulaşması konusunda önemli bir rol oynamasıdır. Mesleğimiz teorik bilgi ve birikim olmadan etkili bir şekilde yapılamadığı gibi, sadece teorik bilgi ve birikimle, yani pratik uygulamalar olmaksızın da etkili bir şekilde uygulanamamaktadır. Bu nedenle, psikolojik yardım ya da çift terapisi yardımı almayı düşünen danışanlarımıza, hem bu konuda iyi eğitim almış, hem de danışan tecrübesi olan psikologlardan yardım almalarını tavsiye ediyorum. Aksi yönde bir tercih yapmaları durumunda, amaçladıkları değişimi gerçekleştirmeleri daha zor olacaktır.

Yaptığım çalışmalara, hem Türkiye’den hem de dünya üzerindeki farklı ülkelerden vatandaşlarımız ilgi gösteriyor. Seanslarımda anadilim olan Türkçe’yi kullanıyorum ve Türkçe konuşan vatandaşlarımız dünyada internetin bulunduğu tüm ülkelerden bana internet yoluyla ulaşabiliyor, seanslarıma katılabiliyorlar. Seanslarımda ikinci bir dil olarak da, çok iyi düzeyde konuştuğum İngilizce dilini konuşan yabancı danışanlarıma da yardımcı olabiliyorum. İngilizce psikoterapi ve çift terapisi benim yaptığım çalışmalar arasında yer alıyor.

Psikolojik Yardım sitesinde klinik psikoloji, psikoterapi ve evlilik terapisi konularında yazı, makale ve videolara yer verilmektedir. Bu konular, benim için sadece mesleki bir çalışmadan daha fazla anlama sahip. Bunlar, benim sürekli üzerinde çalıştığım, makaleler yazdığım ve dünyaca ünlü hocalarımızdan eğitimler alarak becerilerimi geliştirdiğim bir ilgi alanı olarak da yaşamımda önemli yer tutuyor.

Aile kavramına, eşle ilişkiler konusunda özellikle önem veriyorum. Burada yer verdiğim düşünceleri aynen oldukları gibi kendi evlilik yaşamımda, eşim ve çocuklarımla ilişkilerimde uyguluyorum ve bunların sadece düşünceden ibaret olmayıp, yaşamıma geçmesi için özen gösteriyorum. Eşim Gülsüm’le 7 yıldır evliyim. Levent ve Emre adında iki oğlum var. Yaşam ve çalışma motivasyonumu destekledikleri için eşime, oğullarıma, anne ve babama çok teşekkür ediyorum. Hem bu motivasyon için, hem de aile olmayı, ve bağlanmayı bana yaşattıkları için onlara minnetarım.

Bireysel psikolojik sorunlar olan depresyon, panik bozukluk, sosyal fobi, okb, diğer anksiyete bozuklukları, iletişim sorunları, ilişkisel problemlerle çift, evlilik ve aile sorunları konusunda sizlere yardımcı oluyorum. Siz de eğer bu sorunlarla yaşamınızda zorlandığınızı hissediyor ve çözüm bulmak istiyorsanız, ben size yardımcı olmak için buradayım.

Bana ulaşmanız çok kolay. Sitemin iletişim sayfasında yer alan telefonumdan bana kolaylıkla ulaşabilir, bilgi ve seans randevusu alabilirsiniz. İstanbul’da görev yaptığım merkezimin adres bilgisine ulaşmak için tıklayınız.

Sağlıklı, güzel günler diliyorum.