Psikolojik Destek Nasıl Alınır

psikolojik yardım almak istiyorum - psikolojik destek merkezi - psikolojik destek almak istiyorum, psikolojik yardım nasıl alınır
Psikolojik Yardım Almak İstiyorum Diyorsanız

Psikolojik destek, insanın yardım aldığı diğer alanlar gibidir. Aslında toplum içinde diğer mesleklerin sağladığı yardımdan tek farkı, psikolojik yardımın sonuçlarının bir bölümünü hemen, kısa vadede alırken önemli bir bölümünü ise uzun vadede görebilmemizdir. Berbere gidip saçlarınızı kestirdiğinizde somut olarak bunu gözlerinizle  görürsünüz. Psikolojik destekte ise, aldığınız yardımın olumlu etkisini ve somut sonuçlarını bazen kısa sürede görebilirken, bazen uzun süre belirgin bir sonuç görmezsiniz. Psikolojik yardım, bunu bilen insanların gönüllü katılarak aldıkları uzman psikolog desteğidir. Psikolojik destek, bir tedavi değildir ve hiçbir ilaç ya da kimyasal / bitkisel hiçbir madde kullanılmadan uygulanır. Psikolojik destek nasıl alınır sorusuna cevap vereceğimiz yazımızın diğer başlıklarıyla devam edelim.

Psikolojik Yardım Almanın Gerekli Olduğu Durumlar Nelerdir?

Psikolog desteği gerektiren durumlar arasında çok geniş bir yelpazede yer alan birçok sorun yer alır: Depresyon, panik bozukluğu, sosyal kaygı bozukluğu ve sosyal fobi, sınav kaygısı, korkular, iş stresi ve diğer stres durumları, kayıp ve yas durumları, travma sonrası stres bozukluğu, kişilik özelliklerine bağlı olarak ortaya çıkan sınır durumlar / aşırı öfke ve öfke kontrol bozukluğu, yalnızlık ve dışlanma psikolojisi.

Psikolojik destek nasıl alınır sorusunun cevabını verelim. Psikolojik yardım, iki türlü alınabilir. Bunlardan ilki, yüzyüze psikolog yardımıdır. Bu yöntemde, sizin yaşadığınız durumla ilgili deneyimli bir uzman psikologla düzenli olarak yüz yüze görüşmeler yapılarak gerçekleştirilir.

Yardım alacağınız uzmanın özellikle mezun olduğu üniversite, geçmişte yapmış olduğu bilimsel çalışmalar, bilgi ve deneyim süresi gibi önemli noktalara dikkat edin. Yeni mezun olan bir psikologla deneyimli bir psikolog arasında uygulamalar açısından farklar olacaktır. Usta bir anlayışla ve profesyonel yaklaşımla uygulandığında yararlı olan psikolojik yardım çalışmalarından sonuç alabilmek için iyi bir araştırma yapın. Yardım almaya karar verdiğiniz uzmanı çok iyi tanıyın. Yazı ve makalelerini okuyun, varsa videolarını izleyin. Etraflıca tanıdıktan sonra randevu alın. Bu saydığımız noktaların hiçbirinde acele etmeyin ve sakin hareket edin.

Psikolojik Yardım Almak İstiyorum

Psikolojik yardım almak istiyorsanız, alanda etraflı bir araştırma yaparak yaşadığınız sorunun çözümünde size yardımcı olabilecek bir kaç uzman bulmakla başlayabilirsiniz. Bu uzmanların okulları (mezun oldukları üniversite), bölüm olarak hangi bölümden mezun oldukları gibi önemli ayrıntıları takip edin ve sorun. Çalışmayı düşündüğünüz uzmanın gerçekten bir psikolog olup olmadığını merak etmeniz de son derece normaldir ve emin olamadığınızda diplomasını görmek isteyebilirsiniz. Kimden yardım aldığınızı bilme hakkınız olduğu için, diploma görmek istemeniz son derece mantıklıdır.

Bir psikologdan yardım almaya başladığınızda, seanslarınıza düzenli olarak katılmaya gayret edin. Haftada bir ya da iki haftada bir, hangi aralıklarla çalışma kararı aldıysanız buna uymaya özen gösterin.

Seans saatlerinize de zamanında gitmeye özen gösterin. Bu konuda yardım aldığınız psikoloğun davranışları da önemlidir. Size verdiği seans saatinde sizi karşılaması önemlidir.

Psikolojik yardım süreci netlik, samimiyet ve dürüstlük üzerine kuruludur. Yaşamınızda sizi zorlayan konuyu tüm ayrıntılarıyla, açık ve en doğal haliyle anlatmaya özen gösterin. Durum hakkında belli noktaları ifade edip belli noktaları ifadeden kaçınmak sizin alacağınız yardımı etkileyecektir. Bu nedenle mümkün olduğunca açık ve özgür biçimde durumu psikoloğunuza anlatın.

Yardım aldığınız psikolog sizle iyi bir iletişim kuruyorsa, tüm bu süreçler adım adım gerçekleşecektir. Sizi gerçekten dinleyebiliyor ve sizle empati yapıyorsa, psikoloğunuzla kurduğunuz iletişimin olumlu etkilerini az da olsa hissedersiniz.

Psikolojik yardım, bir uzman (uzman psikolog ya da uzman psikolojik danışman) yardımıyla, yardıma ihtiyaç duyan kişiye (danışana) profesyonel psikolojik yardım sağlama sürecine psikolojik danışmanlık denmektedir. Psikolojik danışmanlık süreci, danışanla psikoloğun tanıştığı ilk seansta başlamaktadır ve danışanın ilerlemelerine, hedeflerine ulaşma süresine ve hızına bağlı olarak yeni hedefler belirlenerek sürdürülür.

Psikolojik danışma ve yardım sürecinde danışanlarımızla kurduğumuz ilişki tümüyle sınırları önceden belirlenmiş, ve yapılandırılmış bir ilişkidir. Bu ilişki samimi ve içten olmanın yanında sınırları da net olan bir ilişki biçimidir.

Psikolojik destek almaya karar vermekle başlayan bir sürecin özelliklerini burada ele alalım. Yaşamda herhangi bir durumun yarattığı bir zorluk ya da zorlanmanın belirtilerini fark ettiğinde yardım almaya karar verir insan. Yaşadığı zorluğun ya da zorlanmanın belirtileri çok şiddetli rahatsızlık verdiğinde bir uzman yardımı almak ister. Çok şiddetli rahatsızlık duymadığında bir uzman yardımı almaya ihtiyaç duymaz.

Bazen de hayatın içinde bir boşlukta savrulduğunu hisseder insan. Der ki “Bu hayat ne kadar anlamsız ve boş”. Kendisini hayatta boşlukta ve anlamsız hisseden insan kendiyle konuşur ve der ki: “Eskiden ben bu şekilde düşünmezdim. Hayatımın anlamını içimde hissederdim, mutluydum ve keyifliydim. Son zamanlarda iyi hissetmiyorum. Bu durumu değiştirmek için bir şeyler yapabilirim”. O noktadan itibaren kendi kendine “Psikolojik yardım nasıl alınır” sorusunu sormaya başlar.

Her iki durumda da, yani yaşamda herhangi bir durumun yarattığı zorluk/zorlanma durumunda da, hayatın anlamsız ve boş olduğunu hissetme durumunda da, kişinin çözüm için yapacakları kendi derin düşüncelerinde saklıdır. “Bana kimse yardım edemez, ne doktor ne psikolog kimseden bana fayda gelmez” diyen insanlar bir uzmandan ardım almayı düşünmezler, yardım alsalar da genellikle herhangi bir fayda görmezler. Bunlar içindeki yardım almayı düşünenler de “Ben aslında hiç kimsenin bana yardım edemeyeceğine inanıyorum ve bir kere deneyeceğim ama işe yarayacağını hiç sanmıyorum” derler. Bu kişiler psikolojik yardım almaya başlasalar da genelde 1 veya 2 seanstan sonra çalışmayı bırakırlar.

Biz insanlar her zaman bir başka insana ihtiyaç duyuyoruz. Saçlarımızı bir berber kesiyor, evimizde mutfağımızda her gün ve her öğün tükettiğimiz ekmeği fırıncı üretiyor, onun ekmek yapmak için kullandığı un buğdaydan üretiliyor ve o buğdayı da bir çiftçi üreterek fırıncıya veriyor. Herkes herkese ihtiyaç duyuyor. Nasıl öğretmenlerimiz olmasa hiçbirimiz ihtiyaç duyduğumuz eğitimi alamazsak, çiftçilerimiz olmasa karnımızı doyuramayız. Biz psikologlar, içinde doğduğumuz toplumun insanlarının daha iyi hissetmeleri için bilimin bizlere öğretmiş olduğu bilgi ve teknikleri insanlarımızla paylaşıyoruz. Bunun için çalışıyoruz. Psikolojik destek çalışmalarımıza “Yaşadığım sorun hakkında bu konuları bilen bir uzmanın yardımını almam işe yarayabilir” düşüncesine inanan danışanlarımız katılırlar. Çoğunlukla onlarla çalışmalar yapıyor, onların yaşamında amaçlarına ulaşmalarına yardımcı oluyoruz.

Psikolojik Destek Almakla İlgili Sorular

Soru 1 : Mithat Bey / İzmir

“Serhat bey benim son günlerde kalp çarpıntılarım oluyor. Kendimi hiç iyi hissetmiyorum. Eskiden kalp çarpıntım hiç olmazdı. Spor da yapan bir insandım. Birkaç gündür çok kötüyüm. Ben doktora, psikoloğa pek inanmam. Hayatımda hiç doktora gitmiş bir insan değildim, bu kalp şikayetim yüzünden 4-5 kez acile gittim ama onlar da iğne yapıp gönderiyor. Kalbin sağlam diyorlar, hiçbir açıklama veya benim ihtiyaç duyduğum bilgi verilmiyor. Ben bir psikoloğa veya psikiyatriste gitsem bana ne yapabilir ki? Denesem fayda görme olasılığım yüzde kaç olur merak ediyorum. Bana olasılık çok düşük geliyor, bu yüzden de gitmeye değmeyeceğine inanıyorum”

Cevap:

Son zamanlarda artan kalp çarpıntılarınızın anksiyetenizden kaynaklanabileceğini düşünüyorum. Benim bu düşüncemle ilgili ne düşünüyorsunuz? Size saçma geliyor mu? Gittiğiniz acilde sizinle ilgilenen doktorların size söyledikleri ve yaptıkları size saçma geliyor. Anksiyeteniz biraz yatışsın ve siz rahat edin, biraz rahatlayın diye yaptıkları iğne size yapılan tıbbi bir müdahaledir. Acil hekimlerinin yaptığı tıbbi müdahaleyi beğenmiyorsunuz. Peki psikologlardan nasıl bir yardım bekliyorsunuz? Ben de bir psikoloğum ve siz bana bu soruyu sordunuz. Siz psikologlara inanmıyorken verdiğim cevabın sizin için bir önemi olacak mı?

Sizin gittiğiniz acildeki doktorlar sizi muayene etmişler ve “Kalbin sağlam” demişler. Kalbinizin sağlam olduğunu söylemeleri size inandırıcı gelmiyor anladığım kadarıyla. Daha inandırıcı olmaları için ne yapmaları gerekiyor?

Bir Psikiyatriste Gitseniz

Bakın siz doktorlara da psikologlara inanmadığınızı ve bu insanlara güvenmediğinizi birkaç kez ifade etmişsiniz. “Gitsem bana ne yapabilir ki? Denesem fayda görme olasılığım yüzde kaç olur merak ediyorum” demişsiniz. Bir psikiyatriste gitseniz sizi muayene eder, sorular sorar, belirtilerinizi sorgular ve yaşadığınız anksiyeteyi azaltmaya yarayan, sizi rahatlatmaya yarayan ilaçlarla size destek olur. Sonuç olarak size yardımcı olmaya çalışır.

Bir Psikoloğa Gitseniz

Bir psikoloğa gitseniz, o da sizin yaşadığınız durumu anlamak için size sorular sorar, zorlanmanızı anlamaya çalışır, sizinle konuşarak durumun ne olduğunu anladıktan sonra sizi önce kalple ilgili eksik kalan bir tetkik ya da hekim muayenesi varsa bunları yaptırmanızı ister. Eğer kalbiniz ve bedeniniz sağlam ve sağlıklıysa ve sizi zorlayan şey anksiyete ise, bununla başaçıkmanız için ne gerekiyorsa size bunları gösterir. Uygulatarak öğretir ki anksiyete hissettiğinizde zorlanmadan atlatın. Aynen psikiyatri uzmanının yapmaya çalıştığı gibi, psikolog da size yardımcı olmaya çalışır.

Her iki uzman da, ancak size yararlı ve yardımcı olabileceklerine inanırsanız size yardımcı olabilirler. Aksi halde, bir psikiyatrist ordusu, bir de psikolog ordusu bir araya gelseler size yardımcı olamazlar.

Mevcut düşünce biçiminiz, bir psikiyatri uzmanından ya da bir psikologdan alacağınız yardımdan yarar görmenize engel oluşturuyor. “Gitmeye değmez” de dediğinize göre gitmemeniz sizin açınızdan daha mantıklı görünüyor. “Gitmeye değmez” dediğiniz doktorlar ve psikologlar, bilimden öğrendikleri ile insanlara yardımcı olmak için, onların sıkıntılarını hafifletmek için çabalıyorlar. İnsanların büyük bölümü sizin gibi düşünmüyor.

Klinik Psikolog Serhat Damar

Tavsiye Bağlantılar:

Paylaşın

Serhat Damar

ODTÜ Psikoloji Bölümü mezunudur. Uzmanlığını Klinik Psikoloji bölümünde yaparak Klinik Psikolog ünvanı almaya hak kazanmıştır. 2002 yılında mezun olduğu günden bugüne alanda çalışmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir