Psikolojinin Uzmanlık Alanları

Psikoloji hepimizin yaşamında bir anlam ifade ediyor. Canımız sıkıldığında ya da üzgünsek “Psikolojim bozuldu” diyoruz. Duygular, davranışlar ve düşüncelerle ilgilenen uzmanlık alanı Klinik Psikoloji alanıdır. Toplum genelinde “Psikoloji” dendiğinde genellikle ruh sağlığı akla geliyor.

Gerçekte psikoloji çok geniş bir bilim dalıdır ve ruh sağlığından çok daha fazla konuyla ilgilenir. Aşağıda başlıklarını vereceğimiz bu uzmanlık alanlarının isimlerinden yola çıkarak ilgilendikleri konuları isabetli olarak tahmin edebilirsiniz.

Psikolojinin Uzmanlık Alanları Nelerdir?

Klinik Psikoloji,

Adli Psikoloji,

Endüstri Psikolojisi,

Sosyal Psikoloji,

Gelişimsel Psikoloji,

Deneysel Psikoloji,

Trafik Psikolojisi,

Spor Psikolojisi.

En genel başlıklarıyla psikolojinin farkı uzmanlık alanları böylece sayılabilir. Elbette bu liste daha da uzatılabilecektir. Burada yer verdiğimiz uzmanlık alanları, psikolojinin temel ve yaygın olarak bilinen dallarıdır.

Psikolojide uzmanlık, temel psikoloji lisans programının 4 yıllık eğitimi sonrasında uzmanlık alanının gerektirdiği eğitimlerle, alınan dersler ve yapılan uygulamalarla yapılmaktadır. Yazımızın en başında belirttiğimiz gibi, Klinik Psikoloji alanı psikolojik sorunlar, duygular, düşünceler ve davranışlarla ilgili konulara odaklanır ve buna yönelik bir uzmanlık eğitimi vardır.

Klinik psikoloji alanı, uygulamalı bir alandır. Klinik psikoloji uzmanlık alanından mezun olan psikologlar, Klinik Psikolog ünvanını ve yetkilerini kullanmaya hak kazanırlar. Klinik psikoloji uzmanlık alanında alınan dersler, yapılan çalışmalar ve uygulamalar, üniversitelerde teorik çalışmalardan oluşurken, bazı üniversitelerde ise hem teorik hem de pratik (psikoterapi) çalışmaları içerir. Bu durumda en işlevsel ve yararlı olan, teorik eğitimin ötesine geçerek pratik uygulamalarla psikoterapi eğitimi ve süpervizyon veren üniversiteler olmaktadır. Klinik psikoloji alanı kuramlarla ilerleyen ve sürekli yenilenen bir alan olsa da, uygulamanın en önemli çalışma olduğu alanların başında gelmektedir. Klinik psikologlar, hastane, psikoterapi ve psikolojik danışmanlık merkezlerinde psikolojik sorunları olan insanlarla çalışmalar yaparlar. Bu çalışmalarla insanlara, yani danışanlarına faydalı olabilmeleri, klinik deneyimlerine, psikoterapi uygulama becerilerine ve yöntemleri doğru uygulayabilmelerine bağlıdır. Bu nedenle, konu insana yardım ya da psikolojik destek vermek olduğu için, klinik psikoloji uzmanlık alanından yetişen psikologların çalışma disiplini son derece önemlidir.

Psikolojinin uzmanlık alanları hakkında bilgi verdiğimiz bu yazıda, Klinik Psikoloji alanına özel yer verdik çünkü sitemizde bu alana ilişkin çalışmalar yapıyor, bilgiler sunmaya gayret ediyoruz. Sizin ya da bir yakınınızın psikolojik desteğe ihtiyacı olduğunda, deneyimli ve güvenilir bir klinik psikologdan yardım almayı tercih etmenizi tavsiye ediyoruz. Alanda görev yapan psikologlar arasında bir seçim yaparken yardım almayı düşündüğünüz uzmanların eğitimlerini, mezun oldukları üniversiteleri, çalıştıkları konuları göz önünde bulundurun. Yardım almaya başlamadan önce kısaca görüşün. Bu görüşmeyi ise yüz yüze ya da telefonda yapabilirsiniz.

Paylaşın

Serhat Damar

ODTÜ Psikoloji Bölümü mezunudur. Uzmanlığını Klinik Psikoloji bölümünde yaparak Klinik Psikolog ünvanı almaya hak kazanmıştır. 2002 yılında mezun olduğu günden bugüne alanda çalışmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir